Ciasto Wuzetka

Wiadomo, że najwięcej uciechy może sprawić dobre ciastko z kawą lub herbatą w miłym towarzystwie gdzieś w ogródku Starego Miasta z urokliwym widokiem na zabytkowy zakątek Warszawy.

Ciasto Wuzetka jest chyba najbardziej warszawskim ciastkiem kawiarnianym. No może jeszcze pańska skórka…, ale ta z kolei gości raczej na ulicach i straganach.

Trasa W-Z  łącząca wschód  z zachodem, a praktycznie Wolę, Śródmieście z Pragą była największą inwestycją powojennej Warszawy. Tunel położony pod Placem Zamkowym oraz pierwsze w kraju ruchome schody były ogromną atrakcją i powodem do dumy warszawiaków. W cechu Cukierników Warszawskich stworzono przepis na ciasto, które miało upamiętnić inwestycję. Pas bitej śmietany na tle ciemnego ciasta miał symbolizować właśnie trasę WZ.

 



Składniki:

3 i 3/4 szklanki mąki

2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

4 łyżki kakao

3 jajka

200 g masła

1,5 szklanki cukru

1 słoik dżemu wiśniowego

1,5 szklanki tłustego mleka

1 litr śmietany kremówki

4 łyżki cukru pudru

 

Na polewę:

150 g masła

2 łyżki wody

4 łyżki kakao

6 łyżek cukru pudru

 

Przygotowanie:

Masło, cukier i jajka utrzeć.

Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i kakao.

Dżem zmiksować z mlekiem.

Następnie wszystko delikatnie połączyć, gotową masę wlać do formy wyłożonej pergaminem i piec około 50 minut w temperaturze 180 stopni.


Im większa forma i ciasto cieńsze, tym pieczemy krócej, w naszym przypadku, w okrągłej formie o średnicy 26 cm, ciasto bardzo wyrosło, właściwie podwoiło swoją wysokość i musiało być pieczone dłużej. Dopiero po godzinie i 10 minutach, drewniany patyczek przestał być wilgotny.




Gdy ciasto ostygnie, należy je przekroić na dwie różne części

Śmietanę trzeba ubić, pod koniec ubijania dodać cukier puder, a następnie schłodzić.

Ta część zadania okazała się niezwykle trudna i zamiast bitej śmietany z pomocą miksera wyszło masło. Prawdopodobnie przyczyną pomyłki była temperatura pokojowa śmietanki. Po ochłodzeniu kolejnej porcji w lodówce wyszła już prawdziwa bita śmietana.

Bitą śmietaną należy wysmarować środek ciasta.

Składniki na polewę, po wymieszaniu ich,  trzeba zagotować.

Następnie polewą – trochę ostudzoną- polać ciasto.


Ciasto najlepiej schłodzić około dwóch godzin w lodówce.


 

 

Mimo dość powszechnych składników, jego przygotowanie okazało się bardzo trudne. Można je jednak bardzo uprościć pomijając etap ze śmietanką. Czekoladowo- wiśniowe ciasto jest bardzo aromatyczne, proste i szybkie. I mimo, że nie jest już trasą WZ… na pewno zagości na naszym stole.




Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Przepis na pyzy z mięsem